Aktualności Aktualności RSS

Pieniądze na wakacje - skąd możemy je uzyskać?

Niektórzy z Nas przez wciąż trwającą epidemię ma problemy finansowe. Jeśli chcemy mieć wakacje, poszukajmy dofinansowania do nich. Jest nadzieja, że tegoroczne lato (2021 rok) będzie lepsze od poprzedniego i uda się nam gdzieś wyjechać. Warto więc w obecnym czasie pomyśleć, jak wspomóc nadwątlony domowy budżet i zapewnić sobie wypoczynek.

Oto sposoby pozyskania pieniędzy:

1). Z funduszu socjalnego - należy wiedzieć, że zakłady pracy zatrudniające co najmniej 50 pracowników (w przypadku tzw. budżetówki i jednostek samorządowych liczba nie ma znaczenia), muszą tworzyć fundusz socjalny. To stamtąd można uzyskać dopłatę do wypoczynku na tzw. wczasy pod gruszą. Warunki dofinansowania określa regulamin funduszu. Z reguły trzeba wykorzystać minimum 14 dni urlopu, znaczenie ma też wysokość dochodu rodziny. Warto też wiedzieć, że do takich dopłat mają prawo również emeryci, którzy wcześniej pracowali w zakładzie, w którym obowiązuje fundusz.

2). Świadczenia urlopowe - w firmach, w których pracuje mniej niż 50 osób, pracodawca może, ale nie musi wypłacić tzw. świadczenie urlopowe. I tu warunkiem jest dwutygodniowy urlop. Przepisy nie określają wysokości świadczenia, lecz jego górny limit. W 2021 roku wynosi on:

a). 1550,26 zł - dla zatrudnionych w normalnych warunkach pracy na pełen etat.
b). 2067,01 zł - dla pracujących na pełnym etacie w szczególnych warunkach.

3). Bon turystyczny - osoby, które w zeszłym roku (2020) nie skorzystały z tego bonu, mogą zrobić to teraz. Bon o wartości 500 zł przysługuje rodzinie z dzieckiem (dziećmi) do 18 roku życia; kiedy dziecko jest niepełnosprawne - otrzyma dodatkowe 500 zł. Opłacimy nim nie tylko hotel dla dziecka ale też wycieczki jednodniowe i inne atrakcje turystyczne (warunkiem jest objęcie pakietem minimum dwóch usług, na przykład nocleg i wejście do parku rozrywki). Taki bon możemy wykorzystać wyłącznie w kraju, w miejscach wskazanych przez Polską Organizację Turystyczną (www.pot.gov.pl). Aktywujemy go na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).

Warto też dowiedzieć się o innego rodzaju pomocy. Jeśli jesteśmy w trudnej sytuacji:

a). dowiedzmy się w gminie, czy możemy liczyć na dofinansowanie kolonii dla dzieci.
b). złóżmy wniosek o zasiłek celowy w ośrodku pomocy społecznej.
c). zapytajmy w parafii, czy w tym roku organizuje tanie obozy dla dzieci.

Ponadto warto wiedzieć, że akcje kolonijne prowadzi też między innymi Caritas. Telefon do oddziału diecezjalnego znajdziemy na stronie: caritas.pl/szukam-pomocy.

Dodatkowa uwaga - bon turystyczny jest świadczeniem wyłącznie elektronicznym. Nie możemy zamienić go na gotówkę. Jest ważny do 31 marca 2022 roku.

« Wróć zobacz więcej aktualności »


Schowek ()
Schowek podręczny jest teraz pusty.

Żeby dodać obiekt do tego schowka należy kliknąć ikonkę + Schowek znajdującą się przy ofercie obiektu.

W celu usunięcia obiektu ze schowka kliknij ikonkę - Schowek znajdującą przy ofercie obiektu, który już jest dodany do schowka.