Aktualności Aktualności RSS

Niemieckie stadiony piłkarskie, które warto odwiedzić

Wśród różnych turystycznych celów, niektórzy mogą sobie stawiać właśnie ten: być na choć jednym stadionie utytułowanej i znanej w piłkarskim świecie „firmy”. Jeśli chodzi o naszego zachodniego sąsiada, takich miejsc jest naprawdę sporo.

Z perspektywy Polaka – zwłaszcza tego mieszkającego na zachodzie naszego kraju, relatywnie najbliższa będzie podróż do Berlina. Tam znajduje się stadion, który ewidentnie warto odwiedzić. Mowa tu o Stadionie Olimpijskim. Jego powstanie datuje się na niezbyt chlubne dla Niemców czasy. Wybudowano go bowiem z myślą o Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku, które miały także posłużyć jako element polityki propagandowej Hitlera. Na szczęście obecnie nie ma on z tymi mrocznymi czasami wiele wspólnego. Najświeższą przebudowę obiekt przeszedł w 2004 roku. Była ona związana z mającymi się odbyć w 2006 roku piłkarskimi Mistrzostwami Świata. To zresztą drugi tej rangi turniej, którego mecze rozegrano na tej murawie. Poprzednim był mundial rozegrany 32 lata wcześniej. Dziś drużyną, która tydzień w tydzień gromadzi tam tysiące kibiców, jest Hertha Berlin. Trzeba przyznać, że fani zespołu z Bundesligi mają gdzie dopingować swą drużynę, bo na trybunach może zjawić się nawet prawie 75 tysięcy fanów!

Przed chwilą mówiliśmy o stadionie na wschodzie Niemiec, teraz przeniesiemy się w ich zachodni rejon. Mowa konkretnie o znajdującym się tam domowym obiekcie Borussii Dortmund. Dla polskiego kibica ten klub – przynajmniej w perspektywie ostatnich dwóch dekad – nie powinien być anonimowy. To właśnie tam kibiców swą grą cieszył najpierw Ebi Smolarek, a nieco później słynne trio: Łukasz Piszczek, Jakub Błaszczykowski i znajdujący się w ciągu ostatnich paru lat w kapitalnej dyspozycji Robert Lewandowski. Na co dzień swych ulubieńców z trybun może obserwować w sumie ponad 80 tysięcy (!) kibiców. Najbardziej chyba kojarzonym elementem tego otwartego w 1974 roku obiektu jest trybuna zwana Żółtą Ścianą. To właśnie tam znajdują się najbardziej fanatyczni kibice Schwarzgelben, czyli po prostu Czarno-Żółci, co odpowiada oczywiście klubowym barwo.

Teraz czas pomówić o stadionie aktualnego mistrza Niemiec, a więc Bayernu Monachium. Jest to Allianz Arena. Jest ona najmłodsza ze wszystkich tu opisywanych. Jego otwarcie nastąpiło w 2005 roku. Całkowita pojemność to 75 tysięcy. To właśnie między innymi na nim swe ponad 200 goli dla Bayernu.

Przygotowując się na wojaże szlakiem stadionów, dobrze będzie się odpowiednio do nich przygotować. Jednym z ważniejszych elementów będzie zabranie przynajmniej niewielkiej ilości gotówki (większość transakcji można przecież dokonać już kartą). Jeśli już posiadamy jakąś sumę w euro, warto sprawdzić, czy wszystkie banknoty nadal znajdują się w regularnym obiegu. Gdy okaże się, że jakaś część nie, i na to jest rozwiązanie. Najlepszym z nich będzie odwiedzenie kantoru i wymiana banknotów na ich nowsze odpowiedniki. Jeśli w portfelu znajdziesz wycofane franki czy stare korony warto znaleźć kantor, który umożliwi ich wymianę. Takim kantorem jest sieć salonów Tavex, która prowadzi skup wycofanych walut.

« Wróć zobacz więcej aktualności »


Schowek ()
Schowek podręczny jest teraz pusty.

Żeby dodać obiekt do tego schowka należy kliknąć ikonkę + Schowek znajdującą się przy ofercie obiektu.

W celu usunięcia obiektu ze schowka kliknij ikonkę - Schowek znajdującą przy ofercie obiektu, który już jest dodany do schowka.