Aktualności Aktualności RSS

Jak czytać oznaczenia na kremach z filtrami?

Rosnąca świadomość sprawia, że coraz chętniej i częściej sięgamy po kremy z filtrami. Trudności w wyborze produktu może jednak przysparzać wielość oznaczeń i symboli, pojawiających się na opakowaniach tego typu preparatów. Jak je zatem odczytywać, rozumieć i interpretować, tak aby wybrać najlepsze kosmetyki chroniące przed skutkami działania słońca?

Najbardziej znanym symbolem, pojawiającym się na etykietach kremów z filtrami, jest SPF, czyli Sun Protection Factor. Jest to informacja o tym, ile razy dłużej możemy przebywać na słońcu bez poparzenia skóry tzn. przez jaki czas kosmetyk będzie nam zapewniać ochronę. Jeśli nasza skóra bez ochrony może się opalać przez 10 min, to SPF 30 wydłuży bezpieczny dla nas okres 30-krotnie, czyli do 300 minut łącznie. Warto jednak wiedzieć, że SPF to informacja o ochronie przed tzw. promieniowaniem UVB.

UVB to promieniowanie, którego skutki odczuwamy bezpośrednio w czasie opalania i zaraz po jego zakończeniu. Powoduje opaleniznę, ale odpowiada także za poparzenia skóry czy przesuszenie naskórka.
Kosmetyki z filtrami koniecznie muszą jednak chronić także przed promieniowaniem UVA, którego skutki rozłożone są w czasie. Warto dokładnie czytać etykiety, ponieważ nie wszystkie produkty taką ochronę zapewniają.

UVA to rodzaj promieniowania, który wnika w głąb skóry powodując jej uszkodzenia. Przyczynia się m.in. do niszczenia kolagenu i elastyny, przyśpiesza starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek, wpływa na rozwój nowotworów. Wybierając krem z filtrem warto znaleźć taki, który na opakowaniu ma oznaczenie UVA w kółeczku. Oznacza to, że ochrona przed tym rodzajem promieniowania jest równa przynajmniej 1/3 wartości SPF danego produktu.

Jeśli na opakowaniu widzimy oznaczenie PPD lub IPD, to jest to także informacja o wskaźniku ochrony przed promieniowaniem UVA. Niestety nie ma przyjętej ujednoliconej skali dla wszystkich producentów, dlatego najlepiej jest się kierować zasadą, że im wyższy wskaźnik, tym lepiej. Przyjmuje się, że dla właściwej ochrony przy PPD powinny pojawić się minimum 3 plusiki.

Oznaczenie PA to również informacja o ochronie przed promieniowaniem UVA. Powinno mieć ono minimum 2 plusiki, ale podobnie jak w przypadku PPD im więcej plusów, tym lepiej.

Jeśli na opakowaniu podany jest symbol HEV to oznacza on, że dany kosmetyk chroni nas przed promieniowaniem niebieskim, emitowanym m.in. przez ekrany laptopów i smartfonów, które także jest szkodliwe dla naszej skóry.

Symbol IR to informacja, że krem zapewnia ochronę przed promieniowaniem podczerwonym, które przyczynia się m.in. do niszczenia kolagenu, a także zwiększa ryzyko powstawania nowotworów skóry.

Warto pamiętać, że żaden kosmetyk nie uprawnia nas do bezkarnego i nielimitowanego korzystania ze słońca i nie daje nam gwarancji, że unikniemy nowotworów np. czerniaka. Dlatego tak ważny jest zdrowy rozsądek i umiar.

« Wróć zobacz więcej aktualności »


Schowek ()
Schowek podręczny jest teraz pusty.

Żeby dodać obiekt do tego schowka należy kliknąć ikonkę + Schowek znajdującą się przy ofercie obiektu.

W celu usunięcia obiektu ze schowka kliknij ikonkę - Schowek znajdującą przy ofercie obiektu, który już jest dodany do schowka.