Atrakcje  RSS

Latarnia morska Czołpino

Czołpino

Latarnia Morska Czołpino to słynna latarnia morska, która znajduje się na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Leży ona mniej więcej kilometr od brzegu. Znajduje się ona w pobliżu osady Czołpino, która leży w powiecie słupskim, administrowana przez Urząd Morski w Słupsku. Od 1994 roku została udostępniona do zwiedzania.


Wysokość wieży, która jest wybudowana z pięknej czerwonej cegły, to około 25 metrów. Wznosi się ona na wydmie, będącej w obszarze Słowińskiego Parku Narodowego. Wysokość światła to aż 75 metrów n. p.m., z kolei jego zasięg to 40 kilometrów.

Budowę rozpoczęto w 1872 roku, a latarnia ta została ukończona 15 stycznia 1875 roku. Początkowo, źródłem światła był spalany olej. W latach trzydziestych ubiegłego wieku podłączono obiekt do sieci elektroenergetycznej. Co ciekawe, w 1926 roku wyprodukowano we Francji specjalne urządzenie optyczne, które zamontowano na szczycie wieży. Jest to soczewka bębnowa, która składa się z ponad czterdziestu szlifowanych pryzmatycznych pierścieni. Latarnia została stosunkowo późno udostępniona do zwiedzania, a wszystko przez to, iż w pobliżu znajdowała się Rakietowa Jednostka Wojskowa i tereny te miały pozostać tajne i niedostępne dla ludzi.
 

Ciekawostką jest to, że u podnóża latarni można podziwiać zabudowania Domu Latarnika. W przyszłości w domu tym ma powstać muzeum. Do latarni prowadzi szlak, którego długość wynosi około 1,5 km, ale ciekawą opcją jest również wędrówka do latarni przez Wydmy Czołpińskie. Gwarantuje ona niezapomniane widoki i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Obiekt można zwiedzać od początku maja do końca września. Ceny są niewielkie. Z tarasu można podziwiać wydmy, jeziora przybrzeżne, mierzeję itd. Trzeba także pamiętać o tym, że na zachód od parkingów, które służą turystom zwiedzającym latarnię, wznosi się Leśna Wydma, której wysokość to 42 m n. p.m. Na jej szczycie powstał widokowy pomost. Ponadto, koło drogi, która wiedzie na szczyt wydmy można zauważyć orła Bielika. Znajduje się on w ornitologicznej wolierze. 

źródło zdjęcia głównego: ​By Zenobia Miszewska (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

« Wróć zobacz więcej atrakcji »


Schowek ()
Schowek podręczny jest teraz pusty.

Żeby dodać obiekt do tego schowka należy kliknąć ikonkę + Schowek znajdującą się przy ofercie obiektu.

W celu usunięcia obiektu ze schowka kliknij ikonkę - Schowek znajdującą przy ofercie obiektu, który już jest dodany do schowka.