Aktualności Aktualności RSS

Smażalnie ryb nad morzem

Przede wszystkim, z takiej smażalni rybkę możemy mieć tak świeżą, jak to tylko możliwe - niejednokrotnie prosto z nocnego połowu. Ze względu na duże zainteresowanie wśród smakoszy kulinarnych daniami rybnymi popyt na nie jest współmierny z podażą. Dlatego też smażalnie przygotowują dla nas jeszcze pachnące morzem rybki, chrupiące, smażone... i prawdziwe. W efekcie, jak sami przyznamy - takiej rybki nie dostaniemy w żadnej innej części kraju, nawet jeśli przygotuje ją dla nas najlepszy szef kuchni, na przykład w Zakopanem. Niektórzy urlopowicze wybierają się nad morze w czasie letniego sezonu głównie po to, by móc zjeść świeżutką rybę prosto z rusztu.

Jakie ryby warto jeść latem w czasie wakacji?
Przede wszystkim - zapomnijmy o rybach, które naturalnie nie występują w Bałtyku. Wypróbujmy te, których w Morzu Bałtyckim jest pod dostatkiem. Najpyszniejszą i najzdrowszą rybą, jaką znajdziemy w smażalniach z prawdziwego zdarzenia, okazuje się dorsz. W większości przypadków możemy mieć pewność, że otrzymany dorsz na talerzu jest rybą świeżo złowioną, nawet z rana. Mięso dorsza jest smaczne, jakkolwiek nieco twarde - w tym przypadku kwestia indywidualnego gustu. Na drugim miejscu ryb popularnych nad polskim morzem i pochodzących z Bałtyku stoi flądra. Posiada wprawdzie trochę ości, ale również charakteryzuje się wyjątkowym smakiem. Na trzecim miejscu warto spróbować prawdziwego łososia bałtyckiego. Niestety, nie występuje on zbyt często w ofercie. Na czwartym w końcu - na pewno warto jest zjeść śledzia! Z tym, że pomimo jego połowu w samym środku wakacji dość ciężko znaleźć go w lokalach gastronomicznych. W morskich smażalniach możemy znaleźć również ryby słodkowodne, smaczne i równie świeże, wyłowione z położonych niedaleko brzegu morskiego jezior lub wpływających rzek, a czasami nawet - z samego Bałtyku (stopień zasolenia naszego morza umożliwia znalezienie w nim również występujących w wodach słodkich gatunków ryb). Do nich należą głównie pstrąg, sandacz czy węgorz.
 
Flądra smażona nad morzem
Rys. 1 Flądra smażona to lokalny nadmorski przysmak (źródło zdjęcia flickr.com, autor Patrick Mueller​)

Na co uważać w smażalniach ryb?
Szczerze - nie zawsze może zostać nam podana dokładnie ta ryba, którą chcielibyśmy zjeść. Dotyczy to głównie takich ryb, jak sola, panga, halibut. Ryby te z trudnością, jeśli w ogóle, odróżni niedoświadczony smakosz. Nie warto również próbować ryb, które sprowadzane są z innych krajów. Zanim zamówimy rybę, koniecznie zapytajmy, czy jest świeża. Od 1 lipca do końca sierpnia połów innych ryb niż flądry czy śledzia jest zakazany, a dorsza ograniczony. Większość pozostałych ryb, które trafią do nas z rusztu, mogły też przejść kilkukrotnie proces mrożenia. Najczęściej więc najświeższą rybą, jaką możemy dostać od lipca do sierpnia, jest praktycznie dorsz, flądra, czasem śledź oraz gatunki słodkowodne.

Odwiedzając smażalnie rybną nie należy zapomnieć o odpowiednich warunkach. Oczywiście wstęp na zaplecze będzie raczej zabroniony, ale można spojrzeć przez zamówieniem na wizualny stan lokalu. Jeśli jest to zadbane miejsce to raczej bez obaw można zamówić posiłek. Jednak wiele ludzi prowadzi swoje lokale w sposób nieodpowiedni, a kary nałożone przez sanepid za nieprzestrzeganie podstawowych zasad BHP powinny być tylko kwestią czasu.

źródło zdjęcia głównego: flickr.com , autor ​Larry Miller)

« Wróć zobacz więcej aktualności »


Schowek ()
Schowek podręczny jest teraz pusty.

Żeby dodać obiekt do tego schowka należy kliknąć ikonkę + Schowek znajdującą się przy ofercie obiektu.

W celu usunięcia obiektu ze schowka kliknij ikonkę - Schowek znajdującą przy ofercie obiektu, który już jest dodany do schowka.