Aktualności Aktualności RSS

Kościoły w Łebie

W Łebie funkcjonują dwa kościoły rzymskokatolickie, które regularnie odprawiają nabożeństwa i które odwiedzane są zarówno przez katolików, jak i przez turystów, zainteresowanych historią i architekturą obiektów sakralnych. 

Kościół św. Jakuba Apostoła
 
MSZE ŚWIĘTE - W kościele św. Jakuba Apostoła zlokalizowanym przy al. św. Jakuba Apostoła 25, msze w dni powszednie odprawiane są o godz. 7:00 i 18:00, natomiast w niedziele i święta o 9:30, 11:00, 12:30 i 18:00. Nabożeństwa majowe, czerwcowe oraz różańcowe odbywają się po mszach wieczornych.

HISTORIA / CIEKAWOSTKI - Niewątpliwie istotna informacją jest fakt, że od 20 kwietnia 2008 r. znajdują się w nim relikwie Apostoła św. Jakuba Starszego, będącego patronem pielgrzymów, podróżujących oraz żeglarzy i rybaków. Sam kościół powstał niedawno, bo w 1998 r. na mocy dekretu Biskupa Pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi. Obecnie funkcję proboszcza parafii pełni ks. kan. Zenon Myszk. To z jego inicjatywy organizowane jest czerwcowe wydarzenie pod nazwą "Kaszubskie Camino", podczas którego organizowane są pielgrzymki oraz biegi sportowe, stwarzające pomost pomiędzy grobem patrona parafii w Santiago de Compostela (Hiszpania), a samą Łebą, gdzie znajduje się relikwia św. Jakuba. Ponadto organizowany jest w czasie trwania lata (lipiec-sierpień) Wakacyjny Uniwersytet Słowa Bożego, podczas których wygłaszane są interesujące wykłady na temat religii i wiary.


Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

 
Kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP
Rys. 1 Kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP (źródło: By Kanonkrajoznawczy (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons)
 
MSZE ŚWIĘTE - W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zlokalizowanego przy ul. Powstańców Warszawy 28, msze odprawiane są w dni powszednie o godz. 8:00 i 18:00, natomiast w niedziele i święta o godz. 08:00, 18:00, 20:00. Każdy trzynasty dzień miesiąca jest w parafii Dniem Fatimskim.

HISTORIA / CIEKAWOSTKI - Obecnie istniejący kościół powstał. z inicjatywy Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i O. Cieślika, wysłanego tam przez o. prowincjała Wilkowskiego. Duszpasterstwo i liturgia były tam wówczas budowane od podstaw w uzyskanym od ówczesnych władz obiekcie kościoła protestanckiego. Poświęcenie kościoła miało miejsce w 1946 r. Wkrótce potem do Łeby przybyły siostry służebniczki, a proboszczem został o. Górzyński, który przyczynił się do rozwoju lokalnego życia religijnego. Obecnie funkcję proboszcza pełni o. Mariusz Legieżyński, Mając na względzie szerzenie wiary katolickiej i ewangelizację w gronie przybywających do Łeby turystów, Oblaci każdego roku organizują msze św. oraz konferencje na temat szeroko pojętej religii i wiary we współczesnym życiu człowieka. Aby zainteresować tymi wydarzeniami także ludzi młodych, do akcji włącza się również zespół muzyczny „Gitary Niepokalanej”, koncertujący w okresie lipca i sierpnia.

źródło zdjęcia głównego: Przemysław Jahr / Wikimedia Commons (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

« Wróć zobacz więcej aktualności »


Schowek ()
Schowek podręczny jest teraz pusty.

Żeby dodać obiekt do tego schowka należy kliknąć ikonkę + Schowek znajdującą się przy ofercie obiektu.

W celu usunięcia obiektu ze schowka kliknij ikonkę - Schowek znajdującą przy ofercie obiektu, który już jest dodany do schowka.