Atrakcje  RSS

Wydmu ruchome

Smołdzino

Ruchome wydmy w Łebie to jedna z największych atrakcji w Słowińskim Parku Narodowym. Znajdują się one na ogromnym terenie pomiędzy jeziorem Łebsko a Morzem Bałtyckim.


Wydmy są nazywane ruchomymi ze względu na bardzo silny wiatr na tym terenie, który przemieszcza je cały czas z miejsca na miejsce. Wydmy osiągają ogromne wielkości dochodzące do kilkudziesięciu metrów, co robi ogromne wrażenie. Możemy się wręcz poczuć jak na afrykańskiej pustyni, jest to jedyne takie miejsce w Polsce. Szacuje się, że wydmy powstawały już na tych terenach od 3000 lat, jednak obecną formę, którą widzimy dzisiaj zawdzięczamy zmianom, które zaszły w XVI wieku.
 
Wydmy ruchome w Łebie (stare, martwe drzewa)
Fot 1. Wydmy ruchome w Łebie, stare martwe drzewa zasypane piaskiem - źródło zdjęcia głównego: flickr.com, autor ​Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, fot. ​Mariusz Cieszewski

Dlaczego jednak wydmy wyglądają tak jak wyglądają i są w stanie się tak mocno przemieszczać? Otóż przede wszystkim z powodu braku roślinności. To właśnie roślinność stanowi naturalną barierę dla wiatru i przy zarastaniu zapobiega ona możliwości przemieszczania się wydm. Skąd się jednak wziął piasek na "polskiej Saharze"? Jak łatwo się domyślić, od wielu setek lat morze osadza na plażach piasek, który właśnie dzięki wiatru jest przemieszczany na tereny Słowińskiego Parku Narodowego.
 

 
Na terenie parku występują różnorodne wydmy różniące się wyglądem i czasem w którym powstały. Znajdziemy tu wydmy barchanowe, łukowe, ale także wiele typowo pustynnych form jak ostańce deflacyjne. Wiatr, który w tym regionie jest bardzo silny oraz niskie temperatury w okresie zimowym zwiększają siłę wszelkich procesów, dzięki którym tereny na których znajdują się ruchome wydmy są jeszcze bardziej atrakcyjne dla turystów. Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym przemieszczają się z różną prędkością, zazwyczaj jest to od 3 do 10 metrów na rok, jednak oczywiście zdarzają się mniejsze wydmy, które potrafią znacznie szybciej zmieniać swoje położenie, ale także niektóre z nich potrafią przez kilka lat stać w miejscu. Ruchy są dość nieregularne, dlatego też praktycznie co roku "polska Sahara" wygląda nieco inaczej. Jest to idealne miejsce do spędzenia czasu podczas wakacji nad morzem.

źródło zdjęcia głównego: flickr.com, autor ​Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland, fot. ​Mariusz Cieszewski

« Wróć zobacz więcej atrakcji »


Schowek ()
Schowek podręczny jest teraz pusty.

Żeby dodać obiekt do tego schowka należy kliknąć ikonkę + Schowek znajdującą się przy ofercie obiektu.

W celu usunięcia obiektu ze schowka kliknij ikonkę - Schowek znajdującą przy ofercie obiektu, który już jest dodany do schowka.