Atrakcje  RSS

Szlaki piesze i rowerowe

Łeba

Łeba to piękna miejscowość położna na Wybrzeżu Słowińskim. Piaszczyste plaże i nadmorski klima, to nie powód, dla którego turyści, decydują się każdego roku na spędzenie urlopu w tych niezwykłych warunkach. Atrakcyjne ścieżki turystyczne piesze i rowerowe, cieszą się szczególnym powodzeniem amatorów aktywnego wypoczynku.


Szlaki turystyczne piesze

- Szlak z Łeby na wydmową Górę Łącką na wysokości 42 m. n. p. m. Jest to zielony szlak turystyczny, o niskim poziomie trudności, dlatego jest polecany również mniej sprawnym fizycznie spacerowiczom. Długość trasy, pomiędzy Morzem Bałtyckim a jeziorem Łebsko wynosi ok. 18 km, z czego jeden odcinek biegnie przez Słowiński Park Narodowy. Niebywałą atrakcją jest również wyrzutnia rakiet i wieża widokowa. Minąwszy ruchome wydmy można wspiąć się na Górę Łącką, by podziwiać niespotykane walory przyrody i krajobrazu.

- Szlak z Łeby do Gardny Wielkiej o długości ok. 38 km, zwany również Szlakiem Słowińców z uwagi na występujące na nim atrakcje turystyczne tj. budownictwo sakralne i świeckie o charakterze zabytkowym. Szlak jest oznaczony kolorem żółtym i ma umiarkowany stopień trudności, jednak jest niezwykle interesujący, ze względu na liczne punkty widokowe. Sporą atrakcją jest Muzeum Wsi Słowińskiej w miejscowości Kluki, gdzie organizowane są imprezy folklorystyczne. Tuż za rzeką Łupawą znajduje się wzgórze Rowokół, które w czasach słowiańskich stanowiło świętą górę, ważną dla odprawianych obrzędów pogańskich. Obecnie jest na niej ulokowana wieża widokowa, gwarantująca niezwykły widok na otaczający krajobraz.

- Szlak z Łeby do Rowów o długości ok. 36 km. Jest to szlak długi i trudny, wiodący przez Mierzeję Gardnieńsko-Łebską, oznaczony kolorem czerwonym, m. in. ze względu na brak miejsc noclegowych na trasie i dość trudne warunki przeprawy. Z tego też względu polecany jest szczególnie sprawnym turystom. Trasa biegnie przez Człopin, gdzie w okresie letnim turyści mają możliwość zwiedzenia latarni morskiej. Dalej można dotrzeć do jeziora Dołgie Wielkie i Dołgie Małe. oraz dalej do jeziora Gardno. Fascynaci przyrody będą również mieli możliwość podziwiana aktywnych barchanów nadmorskich: Wydmę Łącką oraz Czołpińską.

Trasy rowerowe

- Trasa z Łeby do Kluków, przez Żarnowska, Gać oraz Izbice. Trasa pokrywa się żółtym, pieszym szlakiem turystycznym i podobnie jak on, charakteryzuje się umiarkowanym poziomem trudności.

- Trasa z Łeby przez Nowęcin, Sarbsk, Ulinia, Sasino, Osetnik i ponownie dochodząca do Łeby. Po drodze turyści mają możliwość podziwiania licznych atrakcji tj. dworek z XIX w. w Ulinii, latarnia Stilo w Osetniku, rezerwat Mierzeja Serbska oraz wrak niemieckiego statku "Vest Star z 1970 r.

- Trasa z Rowów przez północny brzeg jeziora Gardno, Czołpino i ponownie dochodząca do Rowów. Trasa jest trudna, oznaczona kolorem czerwonym i częściowo czarnym, dlatego też polecana jest bardziej sprawnym rowerzystom. Po drodze można zobaczyć latarnię morską na wydmie, która jest sporą atrakcją turystyczną na tej trasie rowerowej.

Łeba jest miejscowością, w której zarówno osoby, pragnące kontaktu z przyrodą, jak i fascynaci architektury zabytkowej, znajdą coś dla siebie. Wybierając odpowiedni szlak turystyczny pieszy bądź rowerowy, w zależności od oczekiwanych atrakcji oraz stopnia trudności samej trasy, można ciekawie spędzić czas w niezwykłych i unikalnych warunkach przyrodniczych.

źródło zdjęcia: flickr.com, autor ​Leszek Kozlowski

« Wróć zobacz więcej atrakcji »


Schowek ()
Schowek podręczny jest teraz pusty.

Żeby dodać obiekt do tego schowka należy kliknąć ikonkę + Schowek znajdującą się przy ofercie obiektu.

W celu usunięcia obiektu ze schowka kliknij ikonkę - Schowek znajdującą przy ofercie obiektu, który już jest dodany do schowka.