Atrakcje  RSS

Muzeum / Skansen wsi Słowińskiej

Kluki

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach (po kaszubsku "Mùzeum Słowińsczi Wsë"), znajduje się nieopodal Smołdzina w województwie pomorskim. Jest to oddział Muzeum Pomorza Środkowego, zlokalizowanego w Słupsku..


HISTORIA MUZEUM 

Muzeum zaczęło funkcjonować już w 1963 roku, kiedy to w jednej z zagród, którą wybudowano około połowy dziewiętnastego wieku, otworzono pierwszą stałą ekspozycję. Wystawa ta prezentowała kulturę Słowińców, czyli ludu, który dawniej mieszkał nad jeziorami takimi jak Gardno i Łebsko. Sama idea otworzenia takiej placówki narodziła się już w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Przeprowadzono różne badania terenowe, konsultowano się z etnografami, muzealnikami np. z Torunia itd. W 1965 roku muzeum stało się filią Muzeum Okręgowego w Słupsku. Z kolei pod koniec lat siedemdziesiątych zaczęto myśleć nad rozbudową tej placówki. Miał to być skansen całej rybackiej wioski. W ciągu dwudziestu ostatnich lat jego rozwój znacznie przyspieszył, zarówno jeśli chodzi o eksponaty, jak i kadrę. Oprócz wystaw stałych można podziwiać tu wiele wystaw czasowych, odbywają się także interesujące imprezy folklorystyczne. 
 

Impreza folklorystyczna "Czarne wesele"
 
ATRAKCJE
Wystawy stałe muzeum to: Zagroda Reimannów, Magazyn Rybacki, Szałas rybacki, Piec chlebowy, Piwnica naziemna, Zagroda Josta i Klicka, Chałupa Charlotty Klick, Chałupa z Żoruchowa, Zagroda Alberta Klucka, Zagroda Keitschicków, Zagroda Anny Kotsch, Karczma. Zwiedzanie tej placówki to swego rodzaju żywa lekcja historii. Chałupa Charlotty Klick pochodzi z XVIII wieku, można w niej podziwiać między innymi archaiczny system ogniowy. Godna uwagi jest także zagroda rybacka w której znajdują się łodzie, które dawniej używano do połowów. W każdym z pomieszczeń znajduje się wiele sprzętów używanych w gospodarstwach domowych, przedmiotów codziennego użytku itd. Można zobaczyć wystrój ówczesnych chałup, dowiedzieć się wiele o zwyczajach oraz tradycjach, zauważyć wpływy np. wileńskie. Ciekawe są także zagrody rolnicze. Koniecznie trzeba również wstąpić do karczmy i zjeść przepyszny posiłek, powstała tam bowiem unikalna restauracja.

Wizyta w tym skansenie z pewnością spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Można spędzić tu kilka godzin i z pewnością nikt nie będzie narzekał na nudę.​

źródło zdjęcia: flickr.com, autor ​Tallis Keeton

« Wróć zobacz więcej atrakcji »


Schowek ()
Schowek podręczny jest teraz pusty.

Żeby dodać obiekt do tego schowka należy kliknąć ikonkę + Schowek znajdującą się przy ofercie obiektu.

W celu usunięcia obiektu ze schowka kliknij ikonkę - Schowek znajdującą przy ofercie obiektu, który już jest dodany do schowka.